Chocolate Story

Chocolate Story

Vesmírná čokoláda od české čokoládovny  MoonChocolate

"Vezmeme-li v úvahu, že Země a její nejbližší satelit Měsíc jsou vesmírná tělesa, pak s hrdostí prohlašujeme, že vyrábíme vesmírně dobrou čokoládu."

Jaká je ta správná chuť čokolády?

Tato otázka má v podstatě dvě roviny. Takovou tu subjektivní, čili co vlastně chutná danému člověku, a objektivní, tedy jak by to vlastně mělo být, aby to opravdu byla čokoláda. 

U té první roviny je to relativně jednoduché. Chutná? Nechutná? A je to tam. O něco komplikovanější je pak otázka, co mi v té čokoládě tak chutná, ale o tom malinko později. 

Jak mi to chutná

Pro všechny, kteří snad trpí komplexem, že mají stále rádi mléčnou čokoládu a k té tmavé, nebo jinak řečeno, hořké, se zatím neprojedli, máme dobrou zprávu. Přátelé, pozemšťané, lidé, netruchlete, je to naprosto v pořádku. U čokolády to nefunguje jako u vína, tedy že byste na počátku své čokokonzumentské kariéry nejdříve oblibovali ty sladší polohy a pak se přesunuli do těch více hořkých.

Ano, u vína se to děje poměrně často, u čokolády už výrazně méně. Máte-li rádi mléčnou (u nás například Moře nektaru), hořkou (kupříkladu naše Calypso) nebo snad, mnohými a neprávem zatracovanou, bílou čokoládu (vyzkoušejte třeba Atlas), zůstaňte v klidu a dopřejte si to, na co máte chuť.

Jak to má chutnat

Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha.

Chocolate Story
Chocolate Story

Zuzu

Správně si čokoládu vychutnáte, když ji necháte pomalu rozpouštět v ústech. Jasně, je to těžké. Někdy i téměř nemožné. Ale jakmile jednou dosáhnete tohoto umění, otevřou se vám nové obzory. Čokolády bean to bar nechutnají jen hořce nebo sladce. Je v nich spousta chuťových poloh. Ovocné tóny, med, ořechy, dřevo nebo například i kouř.
Chocolate Story

Bean to Bar je návrat ke kořenům

Pojem bean to bar přesně vystihuje podstatu výroby našich čokolád. Při výrobě zpracováváme celé kakaové boby. Nikoliv tedy například kakaovou sušinu apod. Proč? Protože je to asi totéž, jako bychom vám nabídli křížaly s tím, že se jedná o šťavnatá jablka. Jedině využítím celého bobu získává čokoláda pestrou, plnou a do značné míry až omamnou chuť.

Chocolate Story

Mišel

Naše čokolády nesou názvy různých vesmirných těles, útvarů, míst a podobně. Nestřílíme ale jen tak od boku, jak by se možná mohlo zdát. Vždy tam musí být nějaká souvislost s danou čokoládou. Například Moře nektaru nám chutnalo doslova jako nektar a jelikož se tak jmenuje oblast na Měsíci, nebylo co řešit.

Odkud bereme boby a jaké čokolády z nich děláme?

Papua Nová Guinea - Moře hojnosti, Calypso, Červený trpaslík, Vega

Vietnam - Východní moře, Moře nektaru, Omega Centauri

Kolumbie - Horizont událostí, Moře oblaků 2.0, Moře vln

Mexiko - Galaxie Sombrero, Moře jasu, Proxima Centauri

Filipíny - Nebula

 

Možná se ptáte, proč si nevytipovat jen jednu plantáž a odtud brát kakao. Pokud ano, vězte, že by to byla vesmírná škoda. Každý světadíl, každá oblast ba co víc, každý kopec je naprosto unikátním prostředím, v němž kakao a jeho odrůdy získává svou chuť. Kakaovníky většinou rostou v sousedství jiných rostlin. Působí na ně specifické podnebí a tím se utváří jejich výsledná chuť. Naše kolumbijské boby jsou hodně oříškové, Filipíny chutnají po tropickém ovoci, Vietnam je citrusový. No uznejte sami, o to se přece nemůžeme ochudit.

Chocolate Story

Někdy je to fakt sranda

Víte co? My to teda řeknem. Jsme malá rodinná firma, kde se všechno musí poctivě odpracovat. Na všechno jsme si museli přijít sami a mnohdy to bylo velké dobrodrůžo. Nejsme žádní mistři světa, ale tak trošku blázni určitě.

Třeba naše první čokolády nevypadaly fakt dobře. Byly doslova ošklivé. Tak jsme je snědli (na druhou stranu, chutnaly nečekaně dobře). Nebo naše výrobní postupy... Víte, co my jsme pokazili čokolád jenom tím, že jsme nebyli dost trpěliví? Mračna, kupy, hvězdokupy. 

Trpělivost čokoládu přináší

Až teprve časem, jsme přišli na to, že se na čokoládu nesmí spěchat. Na druhou stranu jsme od začátku věděli, že kvalita je ukrytá v detailu. Takže vlastně dodnes boby třídíme ručně. To žádný stroj nezvládne.

Vlastně se vším si dodnes docela hrajeme. Chceme totiž, aby naše čokolády nejen skvěle chutnaly, ale zároveň bavily svým vzhledem, potažmo obalem. Tak snad se nám to daří.

Ocenění na soutěžích

Ne, že bychom na tom nějak ujížděli, ale přeci jen mít papír na to, že jsou naše čokolády kvalitní, je docela fajn. 

Přihlásili jsme proto některé naše čokolády do mezinárodních soutěží International Chocolate Awards a Great Taste. Obě soutěže a úspěchy na nich jsou velmi uznávané. 

Jsme proto nadpozemsky pyšní, že z první z nich jsme si za Východní moře odvezli bronz, a z té druhé za Galaxii Sombrero jednu hvězdu a za Vegu hvězdy dvě. 

Chocolate Story
Zpět do obchodu