Nadpozemskou čokoládu vyrábíme jen díky dobrým podmínkám na Zemi

Dovedete si představit svět bez čokolády? Bez božích tmavých tabulek, které tak fantasticky chutnají? My ne. Ta nejlepší čokoláda je z kakaovníků, které rostou v přirozeném prostředí.

O biodiverzitě a oteplování planety se poslední dobou dost mluví. Ale často si nedovedeme představit všechny následky, které by změna klimatu mohla přinést. Klidně by se mohlo stát, že nebudeme mít žádnou čokoládu (anebo hodně málo). Stačily by dva tři stupně v průměru navíc, kakaovníkům by v jejich přirozeném pásmu bylo příliš horko a začaly by mizet.

Milovníci vlhkosti a stínů

Kakaovníky jsou veskrze jedinečné rostliny. Původem jsou z tropické oblasti v Jižní Americe, kde se pravděpodobně pěstovaly už v 5. století. V tomto přirozeném prostředí vegetují pod baldachýnem sousedních stromů. Stejně jako jejich předci milují teplé a vlhké prostředí a nesnesou přímé sluneční světlo. Zvlášť sazenice kakaovníků jsou na sluneční žár citlivé, a tak se vysazují v blízkosti banánovníků, které jim stíní.

Když pak sklidíte kakaové boby, které rostly v blízkosti banánovníků a vyrobíte z nich čokoládu, ponese stopy banánové chuti. Docela přirozeně, bez jakékoli přísady. To je rozmanitost v praxi, ze které mají potěšení všichni – od kakaovníků přes farmáře a výrobce (nás) až po milovníky čokolády (vás).

Kakaovník kvete po dešti

Kakaovníky potřebují vláhu, ideálně kolem 500 až 2 000 mm srážek za rok a nejlíp když jsou deště rozložené do celého roku. V tomto ohledu jsou trošku rozmazlené. Delší období sucha těmto stálezeleným stromům neprospívá. Po dvou až třech měsících bez dešťů hynou.

Jak kakaovníky rostou, tak se i sklízejí. V přirozeném prostředí jsou boby uzrálé asi šest měsíců po období dešťů. Stromy totiž potřebují vodu, aby rozkvetly a malá kvítka vytvoří zralý plod za půl roku. Čím víc deště, tím více plodů a tím víc kakaa.

Mise? Zachránit čokoládu

Nedávno se nás někdo ptal, jestli je pro nás ekologie důležitá. Zarazili jsme se. No jasně, že je! Copak to není zřejmé? Pro všechny milovníky čokolády, kakaa a kakaovníků je přece ekologie, biodiverzita a láska k zemi zásadní.

Nechceme malovat katastrofické scénáře, ale kdyby se Země, ještě o trochu víc oteplila, kakaovníky by začaly ztrácet své přirozené prostředí. My bychom přišli o kakao a všichni milovníci čokolády o tuto báječnou a nadpozemsky dobrou pochoutku.

Jsme optimisti a věříme, že kakao a čokoláda přežijí a budou tu i pro další generace. Takže ano, ekologie je naší povinností. A když nám s tím trošku pomůžete, společně splníme misi záchrany čokolády.

Zpět do obchodu