Vyšlo o nás - Závislost vyšla pár draho, založili proto vlastní čokoládovnu

Zdroj: Právo 
Datum: 12.07.2021 
Název: Závislost vyšla pár draho, založili proto vlastní čokoládovnu 
Autor: Pavel Karban 
Str.: 15 

Před třemi lety rozjížděli Michal Kijonka (47) a Zuzana Mikovská (38) vlastní čokoládovnu s dvěma šedesátikilovými pytli kakaa. Ty jim vydržely zhruba devět měsíců. Dnes přemění už skoro trojnásobné množství kakaových bobů na čokoládu za čtvrt roku.  
"Když vám závislost začne jít trošku do peněz, tak přemýšlíte, co s tím," vysvětlil spolumajitel čokoládovny MoonChocolate z Budišovic na Opavsku, proč se pár rozhodl podnikat v čokoládě. "Založíte si vlastní čokoládovnu pro sebe," doplnila jeho partnerka.  
Původní profese obou přitom nemají s čokoládou nic do činění. Zatímco Kijonka byl sociologem, novinářem, bankovním úředníkem či zaměstnancem probační a mediační služby, Mikovská je vzděláním sociální patolog.  
"Šli jsme způsobem pokus omyl. Něco jsme si načetli, nastudovali na internetu, zhlédli videa. A zkoušeli jsme," popsala Mikovská.  
První čokoládu vyrobili z bobů z Papuy Nové Guine y a Vietnamu. Při výrobě používají cestu Bean to Bar – od bobů po tabulku. "Nemáme žádné polotovary, žádná umělá dochucovadla. Koupíme pytel, boby vytřídíme, upražíme, odslupkujeme, rozemeleme do kakaové hmoty a vylejeme do tabulek," uvedl Kijonka s tím, že dnes vyrábí asi 15 produktů s logem MoonChocolate.  
Tím nejvzácnějším jsou Měsíční kameny. "Vznikly vlastně omylem, který jsme udělali na začátku procesu výroby a následně jsme ho dokázali zopakovat. Jsme jediní na světě, je to náš majstrštyk," poukázal Kijonka. Podle Mikovské je to čokoláda, která vypadá jako kamení, a ještě je navíc balená v plechovce. Jak přesně vznikají, pár prozradit kvůli konkurenci nechce.  
Jejich výrobky, z nichž řada nese označení regionální produkt Opavské Slezsko, jsou k dostání v e-shopu, obchodech s dárkovými předměty či originálními pochutinami.  
"Příchutě jsou různé. Slaný karamel, maliny, kokos, sušený pomeranč, vlašský ořech, chilli, mango," objasnil Kijonka a potvrdil, že závislost na čokoládě je neopustila ani poté, co se jí věnují 24 hodin

 

Snimek obrazovky 2022-02-09 v 17.10.21[1]

Zpět do obchodu