Jak vyrábíme čokoládu: Tajemství našeho vesmíru

Když pro vás vyrábíme čokoládu, celý vesmír se zpomalí, protože důležité je nic neuspěchat. Každý kakaový bob bereme do rukou a necháváme ho, aby ze sebe vydal to nejlepší… Pojďte se o tom sami přesvědčit. Nastupte si do naší kosmické lodě a prolétněte se výrobou čokolády.

První zastávkou je kakaový bob

Na začátku je bob. Kakaový. Ten nejlepší z nejlepších. Neznáme žádné čokoládové polotovary. Čokoládu vaříme ze základních surovin, kakaových bobů. Vybíráme si jen ty sympatické, se skutečně kakaovou chutí. Známe jejich pěstitele, často jsou z dalekých končin. Dáváme přednost bobům z ekologického zemědělství pěstovaných za fair trade podmínek.

Druhou zastávkou je třídírna

Když k nám kakaový bob doputuje, prohlédneme ho. Zrnko po zrnku ho třídíme a stranou dáváme boby, které se nám nezdají, třeba jsou scvrklé. Boby třídíme ručně, a to trvá. Pytel se 65 kilogramy kakaových bobů vytřídíme za jednu pracovní směnu. Možná se to vám, pozemšťanům, zdá dlouhé, ale jen tak víme, že od nás dostáváte tu nejlepší čokoládu.

Třetí zastávkou je pražírna

Vybrané boby pražíme. Jak dlouho a při jaké teplotě? To záleží na kakaovém bobu. Každý je totiž jiný. A tak nejdříve zkoušíme, jaká teplota mu bude vyhovovat, aby vznikla naše vesmírně dobrá čokoláda. Pražení totiž významně ovlivňuje výslednou chuť čokolády. Proto si s pražením hrajeme, nespěcháme. Trvá nám to kolikrát celý týden.

Čtvrtou zastávkou je drtička

Když jsou boby upražené, převezeme je naší vesmírnou lodí do odslupkovače, kde se jemně nadrtí a lehoučké slupky se odfouknou pryč. Zůstane nám nib, to nejlepší z kakaového bobu, měkoučký vnitřek, z něhož je čokoláda. Znovu se drtí a přitom nahřívá, vzniká kaše, kterou přesuneme do melanžéru, bob se mele na čokoládovou hmotu tvořenou jen z kakaové sušiny a kakaového másla. Už ta je neskutečně dobrá. Ale ještě si musíte počkat. Hmota se totiž musí nechat odpočinout, ztuhnout. Zemského času to trvá asi týden.

Pátou zastávkou je… Čokoláda!

K čokoládové hmotě nepřidáváme žádné polotovary. Podle druhu čokolády přimícháme jen cukr, sušené mléko nebo třeba chilli, které podpoří čokoládovou chuť. Když je hmota odpočatá a vyzrálá, znovu ji nadrtíme a po kousíčkách předáme do tempírky, kde se pod teplotními vlnami roztaví. Na konci přístroje je magický čokoládový kohoutek, z něhož vytéká naše čokoláda do forem. Pak už ji jen necháme ztuhnout, úhledně zabalíme a posíláme za vámi.

A to je konec našeho výletu do čokoládového vesmíru. Vyhládlo vám? Dali byste si čokoládku? Tak ji ochutnejte.

Zpět do obchodu