Vyšlo o nás - Měsíční kameny najdete v Opavě: S kouskem čokolády se stanete středem vesmíru

Zdroj: Blesk.cz 
Datum: 23.05.2021 
Název: Měsíční kameny najdete v Opavě: S kouskem čokolády se stanete středem vesmíru 

 

 

Doufat, že by se na Měsíci našla čokoláda, by bylo bláznovství, ale měsíční kameny na Zemi se vypátrat dají. U Michala Kijonky (47) a Zuzany Mikovské (39) na stole v Hrabyni u Opavy.  Bývalý bankovní úředník a personalistka si přáli, aby měli celý den tak dobrou náladu, jako po ranní horké čokoládě, kterou si dávali cestou do práce. Svoje profese tak vyměnili za čokoalchymii. V malé provozovně vaří z kakaových bobů vesmírné dobroty. Každý kousek je totiž spjatý názvem i chutí s astronomií, která je Michalovým koníčkem.  

Chtěl šutry  

"Když jsme šli poprvé prodávat na trh, chtěli jsme být něčí originální. Tak jsme hroudu čokolády jen rozbili sekáčkem a dali do pytlíků. Buď se prodá, nebo ne. Zmizela do půl hodiny,"  líčí Michal. Ten den vzniklo pojmenování Měsíční kameny. "Chlapeček, který šel kolem, řekl tátovi, že chce tady ty šutry. A bylo to,"  vykládá muž s tím, že běžně vozí s přítelkyní čokoládu lidem domů osobně. "Baví nás ten přímý kontakt," doplní.  

Nepřiberete, stačí kousek  

Zuzana tvrdí, že při výrobě čokolády, nepřibrali. "Jsou v ní jen kakaové boby, žádný přidaný tuk a minimum cukru. Tím pádem jí stačí sníst kousek a člověk je spokojený,"  dodá. Dokonce si je pozval dětský obezitolog, aby prodávali u něj v čekárně. Když rodiče s dětmi vycházeli z ordinace, lékař je posílal ke stolům s čokoládou s tím, že toto jejich potomci mlsat mohou.  Za 70 % hořkou čokoládu Východní moře na Měsíci získal Michal se Zuzanou evropskou cenu.  "Kupodivu, ač je hořká, je cítit po citrusech a osvěžuje," zmíní oba.  

Inspirace od Stephena Hawkinga  

Nápady jak ochutit či nazvat čokoládu a mluvit se zákazníky čerpají Michal se Zuzanou v planetáriu, při koukání na hvězdy, ale i četbou knih od Stephena Hawkinga.  "On tvrdí, že je vesmír nekonečný a každý bod je jeho středem. Tak říkáme lidem, že s naší čokoládou budou středem vesmíru,"  dodávají. Jak se chovají nebo vypadají vesmírné objekty, takové jsou čokolády. Například Proxima Centauri je divoká a nestálá hvězda. "I naše čokoláda se slaným karamelem stejného jména je v ústech taková," dodává Zuzana.  

Snimek obrazovky 2022-02-09 v 18.00.20

Zpět do obchodu